BUDŻET OBYWATELSKI

Bydgoski Budżet Obywatelski 2018

 

Podczas głosowania na Basen na Miedzyniu, równolegle prowadzone jest głosowanie na pomysły złożone do BBO. Złożyliście ciekawe propozycje:

  • Doposażenie przejścia dla pieszych (ul. Bronikowskiego – ul.Spacerowa/Park)
  • Stworzenie prawdziwego bulwaru wzdłuż ul. Spacerowej
  • Budowa odwodnienia fragmentu ul. Widok
  • Modernizacja kortu Miedzyń
  • Plac do street workoutu przy Maciaszka
  • Oświetlenie ulic Zasobna, Warzywna, Żytnia, Hebanowa, Sicieńska, Paprocia, Tragerów
  • Doposażenie placu zabaw przy ul. Widok

Wśród tych propozycji rekomendujemy ostatnie dwie propozycje. Wyjaśnimy dlaczego.

Oświetlenie ulic – projekt nr 382

W ubiegłym roku, również w ramach budżetu obywatelskiego, częściowo oświetlone zostały ulice Paprocia,  Sicieńska, Tragerów, ale … postawiono co drugą lampę! Na pozostałych ulicach zgłoszonych wówczas do budżetu obywatelskiego tj. ulic Żytniej, Zasobnej, Warzywnej, Hebanowej nie oświetlono. Powstały za to projekty budowlane na które wydano prawie 39 tys. złotych.  Warto zaznaczyć że w 2015 roku, Urząd Miasta wyceniał postawienie jednego punktu świetlnego na 3 500 zł. Spokojnie powinno wystarczyć to na oświetlenie wszystkich ulic wspomnianych ulic bowiem kwota przeznaczona do tej pory na osiedle to 176 tys. zł. W projekcie czytamy, że potrzebnych jest 47 szt. 3 500 x 47 = 164 500 zł.  Pomimo akceptacji przez komisję weryfikacyjną w UM zadania nie zrealizowano w całości.  Wykonany kosztorys opiewa bowiem na kwotę 349 tys. plus 39 tys. zł za projekty. Jedna lampa kosztuje wiec o zgrozo  8 500 zł!

Interweniowaliśmy w tej sprawie  w ZDMiKP a także podczas marcowej rozmowy z prezydentem Bruskim, niestety bez pozytywnych rezultatów. „Pomyłki się zdarzają” usłyszeliśmy.

Jesteśmy zdania, że inwestycje w oświetlenie ulic powinny zostać dokończone. Wydaliśmy (przecież budżet składa się z naszych podatków) na projekty sporą sumę i szkoda aby one się zmarnowały. Wykażmy się gospodarnością i pomóżmy tym mieszkańcom aby mogli w końcu bezpiecznie poruszać się po ulicy. Dla wielu z Was zapewne jest nie do pomyślenia, że gdzieś na osiedlu są nieoświetlone ulice. Może wydawać się również, że nie jest  to, aż tak ważna  potrzeba ale wystarczy mała awaria w dostawie prądu na Waszej ulicy albo jak to ma miejsce na Nakielskiej i czujecie się jakoś nieswojo. A Oni tak mają cały czas.  Dlatego rekomendujemy pomysł oświetlenia ulic i prosimy o głosy.

Pamiętamy również, że mamy też jeszcze do inne ulice do oświetlenia – Diamentowa, Daglezjowa, Wieśniacza, Kokosowa, Liściasta, Zamiejska, Spacerowa (od Cieplickiej do Noteckiej). W piśmie, od wiceprezydenta Kozłowicza, z marca 2016 roku wyceniono je na kwotę 300 tys. złotych. Dla porównania – w tegorocznym budżecie zabezpieczono pieniądze na WYMIANĘ oświetlenia na ulicy Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego za 200 tys. złotych.

W tej kwestii będziemy prosili Prezydenta Miasta o zabezpieczenie środków w budżecie miasta na 2018 rok. Wszak jak to napisano do nas w 2014 roku:

 „(…) jest realne aby w perspektywie do roku 2018 wszystkie ulice, które tego wymagają zostały uzbrojone w oświetlenie”.

Wyjaśnić należy, że od tamtego czasu oświetlono ulice Iglastą, Notecką oraz jak wspomniano Paprocią, Tragerów, Sicieńska (trzy ostatnie w co drugą lampę). Wszystko zrealizowano z budżetu obywatelskiego  a więc z inicjatywy mieszkańców a nie władz miasta.

Plac zabaw przy Widoku – projekt nr 391.

W sierpniu br. powstał  bardzo ładny plac zabaw w pobliżu przychodni przy ul. Widok. Jest to pierwszy etap inwestycji. Środki finansowe przeznaczone na jego realizację pochłonęły ponad 100 tysięcy złotych.  Pozwoliło na wykonanie wszystkich prac ziemnych, ogrodzenia terenu, rozwinięcia trawy z rolki oraz zainstalowaniu kilku ładnych urządzeń do zabawy. Do szczęścia brakuje jeszcze kilku urządzeń, aby dzieci mogły  skorzystać z  szerokiej palety i bawić się do woli w naprawdę przyjaznym miejscu.